vpnVpn kısaca sanal özel ağ anlamına gelmektedir ve örneklemek gerekirse internetin olduğu her hangi bir noktadan vpn ile şirketinizdeki bilgisayar, yazıcı gibi network bağlantısı olan bütün teknolojik cihazlara erişim sağlayabilirsiniz.

Neden VPN

İnternet hızımız arttıkça saldırıların başarılı olma süreleri kısalmakta ve teknoloji geliştikçe saldırı çeşitliliği de artmaktadır. Şirket erişimi için modem üzerinden açılan 3389 RDP portun dan uzak masa üstü yapan firmalar maalesef bir çok saldırının ve buna bağlı olarak zararı yaşar duruma gelmişlerdir. Keza artık çok küçük bir araç ile RDP portuna kullanıcı adı ve şifre denemesi yapabilen araçlar bulunmakta olup hızlı internetlerimiz sayesinde izinsiz erişim için bilgiler elde edebiliyorlar.

Vpn bu noktada size çalışma alanınıza özel ve sanal bir bağlantı sağlıyor ve siz bu bağlantı üzerinden RDP bağlantınızı sağlıyorsunuz. Modem üzerinden RDP için ekstra port açmanıza gerek kalmıyor. Vpn kullanmak için özellikle desteği olan bir modem almanız (modem tavsiye edilir) gerekli. Dilerseniz sunucu ve diğer güvenlik ürünleri de bu desteği sağlayabilir size.

Bazı projelerimizde Merkez ve Şube arasında LAN TO LAN vpn yaparak bütün bilgisayarların aynı sistem kaynaklarına erişmesini sağlıyoruz. Vpn yapısı itibariyle güvenliğinizi arttırır.