fidye-yazılımıRansomware (Fidye yazılımı) Truva atları, bir kurbandan para sızdırmak amacıyla tasarlanmış siber yazılım türleridir. Ransomware (Fidye yazılımları), Truva atı virüsünün kurbanın bilgisayarında yaptığı değişikliklerin geri alınması için bir ödeme talebinde bulunur. Bu değişiklikler arasında şunları sayabiliriz: Kurbanın diskinde depolanan verileri şifreleyerek bilgilere erişememesini sağlama ve Kurbanın sistemine normal erişimi engelleme.

Fidye yazılımı bilgisayara nasıl girer?

Ransomware (Fidye yazılımı) Truva atlarının en sık rastlanan yüklenme şekilleri şunlardır:

  • Kimlik hırsızlığı e-postalarıyla
  • Kötü amaçlı program içeren bir web sitesinin ziyaret edilmesi sonucunda

Truva atı yüklendikten sonra kurbanın bilgisayarında depolanan bilgileri şifreler veya bilgisayarın normal çalışmasını engeller, bir yandan da dosyaların şifresinin çözülmesi veya sistemin geri yüklenmesi için bir ücretin ödenmesini talep eden bir fidye mesajı bırakır.  Çoğunlukla bu fidye mesajı virüs etkisini gösterdikten sonra kullanıcı bilgisayarını yeniden başlattığında görünür.

Fidye yazılımından nasıl korunabiliriz.

Maalesef fidye yazılımı oldukça popüler olduktan sonra belli başlı antivirüs firmaları bu durumu engelleyebilmiştir. Aynı zamanda firewall, UTM ürünleri de bu duruma çözüm üretemediler.

Tecrübeleriniz doğrultusunda Eset’in Nod32 ve TrendMicro’nun Maximum Security uygulaması kullanıcı ve sunucu sistemlerinde Fidye yazılımını engellemek için çözüm üretti. Güvenlik yazılımının yanında direk erişiminizin olmadığı güvenli bir alana sunucu ve kullanıcı yedeğini her daim almanızı kesinlikle öneriyoruz. Problemsiz günler dileriz.

Tagged on: